Czerwona soczewica jest świetną alternatywą dla mięsa mielonego! Pięknie się rozgotowuje, więc nie trzeba jej dodatkowo miksować, ma dosyć kleistą strukturę co ułatwia formowanie z niej wszelkiej maści kotletów, klopsów, pulpetów i burgerów. Do tego jest dosyć nienachalna w smaku więc można ją połączyć z wieloma składnikami.
6 porcji -6 kotlecików
Składniki:
400 g pieczarek
200 g suchej czerwonej lub żółtej soczewicy
1 cebula
1 łyżka masła
10 gałązek świeżego tymianku
2 jaja „0”
3 łyżki mąki do obtoczenia kotlecików
6 łyżek bułki tartej
olej do smażenia
sól, świeżo mielony pieprz
Sposób przygotowania:
Soczewicę opłucz na sitku pod bieżącą wodą. Płucz ją tak długo, aż woda, która ścieka będzie czysta i pozbawiona „mączki”. Przesyp soczewicę do garnka, dodaj do niej 2 porcje wody (na 200g suchej soczewicy 400 ml wody) szczyptę soli i gotuj pod przykryciem na małym ogniu aż soczewica wchłonie całą wodę i będzie miękka oraz zacznie się rozpadać (około 15 minut). Zestaw garnek z ognia i odstaw soczewicę do ostudzenia.
Umyte pieczarki zetrzyj na tarce o dużych oczkach. Cebulę pokrój w drobną kostkę. Na patelni rozgrzej łyżeczkę masła. Dodaj starte pieczarki oraz cebulkę, posól szczyptą doli i duś aż cebulka się zazłoci i całkowicie zmięknie. W między czasie obierz listki tymianku ze zdrewniałych gałązek i dodaj je do stygnącej soczewicy. Jeśli nie lubisz tych ziół możesz dodać szczypiorek, natkę pietruszki lub inne przyprawy np. odrobinę curry. Podsmażone pieczarki dodaj do ostudzonej soczewicy.
Wbij do masy 1 jajo i dodaj 4 łyżki bułki tartej- najlepsza jest taka domowa, przygotowana z czerstwego pieczywa- np. bułek grahamek. Wymieszaj dokładnie masę, dopraw solą i pieprzem do smaku. Przygotuj sobie 3 talerzyki do panierowania kotletów- jeden z mąką, drugi z jajkiem roztrzepanym z odrobiną wody i 3 z bułką tartą.
Zamocz ręce w zimnej wodzie i formuj kotleciki a następnie obtaczaj je kolejno w mące, masie jajecznej i bułce tartej. Z podanej ilości składników wyjdą 4 duże kotlety lub 10 małych. Smaż na rozgrzanym oleju, na średnim ogniu po 5 minut z każdej strony.
Porady:
Tak przygotowane kotleciki podawaj z surówką z kiszonej kapusty lub ogórkiem małosolnym oraz ziemniakami.
Podobnie do czerwonej soczewicy zachowuje się również żółta soczewica i groch więc zachęcamy do eksperymentów! Pamiętaj tylko, że wybierając groch musisz go namoczyć przez min. 12 godzin i dłużej gotować.
Comments